Várpalota

 Várpalota 

Várpalotai Thury Vár


Várpalota (1870 előtt csak: Palota, egyes művekben: V. Palota 


Németül: Burgschloß) város Veszprém megyében, a Várpalotai járásban.




Magyarország szocialista idejében Bányászvárosként tartották számon, ám a bányák az idő múlásával bezártak. Napjainkban a városlakók közül sokan a közeli nagyobb Városokba, Veszprémben vagy Székesfehérváron dolgoznak. Közúton Veszprémtől és Székesfehérvártól is egyaránt 25 km-re, Budapesttől 90 km-re, a Balatontól pedig 20 km-re fekszik. 

A város eredete a római és az avar korszakhoz kapcsolódik, amint azt a város külterületén megtalált temetkezési halmok, sírkövek és római kori leletek bizonyítják. Ezeknek egy része a Thury-vár lapidáriumában megtekinthető. A középkorban virágzó mezőváros volt.

  • Népessége 19.624
  • Népsűrűsége  254 fő/km2
  • Várpalota körzetszáma 88
  • Várpalota irányitószáma 8100
  • Várpalota területe 77 km2


Várpalota elhelyezkedése Veszprém megyében a Balaton közelében


Veszprém megyében a Bakony lábánál, mondhatni, hogy  Bakonyban a  Dunántúlon helyezkedik el. 
Népesség szempontjából Veszprém megye
negyedik legnépesebb városa. A Balatontól pár kilométerre Veszprém és Székesfehérvár megyeszélhelyek között félúton helyezkedik el. 

Várpalotai Szénbányák

A 20. század elején a szénbányászat beindulásakor nagy ipari fellendülés kezdődött meg Várpalotán




Várpalota lakossága akkoriban az 1836-os tetőpont után folyamatosan csökkent 1920-ig (4964 lakos). 

Ez általában nem volt igaz a magyarországi településekre, mert a trianoni békeszerződés többnyire káros hatással volt az országra, de Várpalota sorsa több okból is szerencsésen alakult a háborús időszakban és utána:

 Várpalota területén nem haladt át a front, mivel az ország elvesztette szénbázisait (Krassó-Szörényi medence stb.), így a palotai szén felértékelődött, az ország szintén elvesztette vegyipari üzemeit, melyek közül többet a térségben építettek fel mint pl.: Pétfürdő, Peremarton, Papkeszi, Balatonfűzfő.




Várpalotai Thury Vár








A várpalotai Thury-vár vagy más néven ismert Palota vára az egyik legépebb állapotban megmaradt hazai vár, egyben Várpalota jelképe is. 


A vár épületébe a 60-as években betelepítették a vegyészeti múzeum szocialista jellegű kiállítását, ami sokáig elriasztotta a látogatókat, ám 2013-ban újra megnyitotta kapuit egy teljesen újragondolt, interaktív elemekkel felszerelt gyűjtemény, ami nem csak a fanatikus kémiásoknak nyújt izgalmas élményeket. A múzeum minden év nyarán nagy sikerű alkimista táborokat szervez a kisebbeknek, emellett szabadtéri játékokat is rendeznek minden korosztály számára.


A Thury Vár története


A vár elődjét, egy lakó palotát Kont Miklós építette a tizennegyedik század elején. Ezt az épületet majd  Újlaki Miklós 1440-es években átalakította egy  erődítménnyé. 


A legendák szerint Mátyás király is megfordult itt az Újlaki családnál, mint vendég.


Egy másik legenda szerint, 1476. december 11-én Beatrix a palotai várban készült fel Mátyás királlyal kötött, Fehérváron tartandó esküvőjére és a királynői koronázására. Az építmény Thury György várkapitányról kapta a nevét, aki 1566 nyarán sikeresen visszaverte a túlerőben lévő törökök ostromát.

Legközelebb, csak 1593-ban tudták elfoglalni a törökök a várat, ekkor - kisebb megszakításokkal - 94 évig volt török uralom alatt a vár. A kuruc háborúkban a vár jelentősen megrongálódott, a Rákóczi szabadságharc után végleg elveszítette hadászati jelentőségét. A vár 1687-től teljesen 1890-ig a Zichy család tulajdonában állt. Utóbbi nagyszabású felújítását 2013-ban hajtották végre.

Várpalota városrészei:
  • Belváros
  • Tési domb 
  • Kálvária 
  • Kismező
  • Rákóczi Telep
  • Loncsos 
  • Alsóváros
  • Inota Falu
  • Készenléti lakótelep 
  • Baglyas szöllőhegy

Alsó-Város:
A mai Péti út az egykori 8-as főút, (a Várpalotai elkerülő megépitése után már más nyomvonalon halad) Veszprémi ill. Fehérvári út és a Bányabekötő út által határolt rész. Meghatározó utcája a Kossuth utca. Egyéb utcák: Béke utca, Mészáros Lőrinc utca, Dankó út, Zichy út, Marx Károly út, Winkler Márton utca.
Itt, a Kossuth utcában volt az egykori „vasas”, amely az 1950-es 60-as években Várpalota egyik meghatározó műszaki kereskedésének számított.


Alsó-Inkám:
A mai Penny market-Fekete Gyémánt étterem-Szent István út által közbezárt rész. Kertes házak, 5 lakásból álló kis sorházakból állt. A 80-as évek eleje-közepe tájt bontották le ezeket, nagyjából egyidőben a Felső-Inkám panelházainak építésével.

Bögre:
Szőlőhegy Várpalotától északra a Kálvária felett

Inota:
Egykoron község, 1951 óta tartozik Palotához A városhoz csatolása előtt Fejér megye Székesfehérvári járáshoz tartozott, a csatlakozás után Veszprém megyéhez tartozik. Inota falu elhelyezkedése Várpalota keleti részén a régi 8-as főút (Fehérvári út) északi részén található. Inota régi település, már a neolit és a római korban is jelen volt. A neolitikumból, az i. e. 6. századból és a rómaiak korából is ásatásokon előkerültek leletek. 1193-ban említik először Junota néven egy oklevélben, mellyel III. Béla király a fehérvári johannitáknak adta a falut. 1272-ben V. István felszabadította a falu népét a vámtól, gyűjtéstől, valamint attól, hogy az ország zászlósurait kötelezően el kelljen szállásolniuk. A falut 1426-ban Bátorkő vára tartozékaként Újlaki Miklós birtoka volt.
A várpalotai Vár miután elesett a többi környező faluhoz hasonlóan nehéz idők jöttek a falura. Kétfelé adózás (a várnak és a törököknek) és más problémák miatt is a falunak teljesen lecsökkenta népessége. Zichy Imrének köszönhető, hogy a falu újra letttelepítve. A falu életében Sigbert Heister és Rákóczi-szabadságharc pusztításai is nyomot hagytak.
A 2. világháborúban a környéken több hónapon át zajlottak a harcok. A háború után, 51-ben a falut átcsatolták Fejér megyétől, Veszprém megyéhez, és egyben Várpalotához csatolták. Miután megépült az Inotai alumínium kohó óriási áramigényének kielégítésére az inotai hőerőmű szolgált. A hőerőmű 2001-ben végleg bezárt.


Hasznos linkek:
Promber TAXI
Szálláshelyek Várpalota
Éttermek Várpalotán  
Várpalota Hírei
Taxi Tarifák Európában 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Szálláshelyek Várpalotán

Promber TAXI Várpalota - Kapcsolat

Rendezvények Várpalotán 2024